БРАНКОВ ДАН
- Merima Aranitovic
- Mar 12, 2016
- 3 min read
(у част 225 година Карловачке гимназије)
Трибине, креативне радионице превођења и писања, промоција школског часописа, разговор са писцем и фото-конкурс
ТРИБИНА „БРАНКОВ СЕЛФИ“ И ПРОМОЦИЈА НОВОГ БРОЈА „БРАНКА“
У понедељак 14.03.2016, са почетком у 12.30 одржаће се промоција школског часописа БРАНКО. Лист је покренула група професора и ученика 1974. године, са жељом да подстакну и афирмишу уметничко стваралаштво, друштени ангажман, бављење хуманистичким наукама, али и да негују дух Сремских Карловаца, као важног образовног и културног центра. Главни и одговорни уредник била је професорка Бранислава Ром, а чланови уредништва професори Ратко Гикић, Живојин Николић, Светлана Радованов, Милица Крунић и Бранислав Лазаревски. Те године објављен је један број, али богатог садржаја, лепе опреме и уметничког дизајна. Професорка Јелена Марјановић је у једном истраживачком тексту навела све главне и одговорне уреднике листа Бранко. А то су: Бранислава Ром, др Милан Младеновић, Јован Станков, Радомир Дабетић, Мирјана Торачки, Славко Родић, Вера Гикић, Александар Ралетић, Мирослав Функ, др Оливера Радуловић, Драгана Белегишанин Закић, Љиљана Малетин Војводић, др Јелена Ратков Квочка, др Маја Рогач, Сандра Урбан, Мерима Аранитовић, Јелена Марјановић, Слободан Косановић (и као ученик, и као професор), Гордана Мутић, Софија Виђикант. Главни и одговорни уредник „Бранка“ сада је Срђан Дамњановић, професор филозофије у Карловачкој гимназији. Свака редакција као и свака генерација наших ђака, оставила је свој посебан печат у листу „Бранко“.
Излазак 104. броја обележила су поетска и прозна остварења наших ђака и професора, али и темат „Бранков селфи“. Аутори нашег часописа покушали су посредством поезије, прозе, мини-есеја да кажу нешто о селфију, као једном од најкарактеристичнијих феномена савременог, постмодерног света. Зато ће у другом делу промоције, бити одржан скуп посвећен овом темату, где ће наши гости и ученици, кратким саопштењима, осветлити овај феномен.
Учествују аутори прилога, редакција, ђаци Карловачке гимназије, ђаци гимназије Лаза Костић и посебан гост, др Александар Мрђен.
ПРОМОЦИЈА УЧЕНИЧКОГ САЈТА РЕЦИ_КАРЛОВАЧКА И ПРОГЛАШЕЊЕ ПОБЕДНИКА КОНКУРСА „25 ДЕТАЉА ИЗ ЖИВОТА КАРЛОВАЧКЕ ГИМНАЗИЈЕ“

Бранков дан је и прилика да званично буде представљен и ученички сајт Реци_ карловачка, настао као резултат учешћа ученика и професора Карловачке гимназије у пројекту под покровитењством Министарства за културу Републике Србије и Делегације ЕУ у Србији. У оквиру наведеног пројекта, „Бранко“ се први пут у својој вишедеценијској традицији, појавио онлајн. У питању је 104. број „Бранка“ који можете погледати на наведеном сајту.

Такође ће бити објављени резултати ПРВОГ КОНКУРСА КАРЛОВАЧКЕ ГИМНАЗИЈЕ ЗА НАЈБОЉУ ФОТОГРАФИЈУ који ће постати традиционалан, тако што ће се сваке године бирати друга тема, а конкурсу ће претходити креативне радионице на којима ће се ученици упознати са феноменом фотографије. Ове године је тема била „25 детаља из живота Карловачке гимназије“, поводом 225 година постојања Карловачке гимназије, а фотографије су, посредством друштвених мрежа постављене онлајн, чиме је омогућена њихова већа видљивост.
РАЗГОВОР СА САВРЕМЕНИМ АУТОРОМ, РАДИОНИЦЕ КРЕАТИВНОГ ПИСАЊА И ПРЕВОЂЕЊА
У оквиру Дана Бранка Радичевића у Карловачкој гимназији настављамо са традицијом сусрета ученика са најзначајнијим српским савременим писцима (до сада су наши гости били добитници НИН-ове награде Милорад Павић, Слободан Тишма, Драган Великић, Владимир Пиштало, Светислав Басара и други) а уз уобичајени РАЗГОВОР СА ПИСЦЕМ, који ће и ове године модерирати ученици Карловачке гимназије, започињемо и циклус РАДИОНИЦА КРЕАТИВНОГ ПИСАЊА, за који се надамо да ће такође постати традиционалан. Наши овогодишњи гости су: Гојко Божовић, књижевни критичар, есејиста и уредник угледне издавачке куће “Архипелаг” и писац, Срђан Тешин, аутор 10 књига и приређивач 6 антологија кратких прича, који ће након уводног разговора одржати кретивну радионицу посвећену феномену кратке приче.
Сем радионице креативног писања, ученици Карловачке гимназије биће у прилици да буду део и ПРЕВОДИЛАЧКЕ РАДИОНИЦЕ, коју ће са ученицима окупљеним око пројекта превода путописне прозе Они који једу сирово месо водити професори енглеског језика: Небојша Пајић, Бранкица Ивков и Јелена Јакшић Петровић. Превод, на којем група ученика, уз помоћ наведених професора, марљиво ради од почетка ове школске године, биће објављен током јуна а наведена публикација представља само прву у низу превода на стране језике који се изучавају у Карловачког гимназији.
Све активности биће реализоване у сарадњи са Покрајинским секретаријатом за спорт и омладину
Организатори:
Мерима Аранитовић, Љиљана Малетин Војводић, Данијела Поп-Јованов, професорке Карловачке гимназије
Фотографије у тексту: 1. Марцела Лоци 2. Јелена Валентик - најбоље фотографије по мишљењу публике
Comments