top of page

O PROJEKTIMA:

aces (Academy of Central European Schools)  predstavlja inicijativu ERSTE fondacije, a predlog projekta je pripremljen u saradnji sa Interkulturnim centrom (InterkulturellesZentrum) u Beču, neprofitnom organizacijom u oblasti formalnog i neformalnog obrazovanja. Interkulturni centar, u saradnji sa VČELĺ DOM-om (Bratislava, Slovačka) koordinira Aces-om. Cilj projekta je da se formira trajna mreža znanja, učenja i inovacija.

U projekat je uključeno petnaest zemalja: Albanija, Austrija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Crna Gora, Kosovo*, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Srbia, Slovačka i Slovenija.

Inicijativu podržavaju ministarstva obrazovanja svih 15 zemalja.

http://www.aces.or.at

 

Connecting Classrooms  je globalni projekat British Council-a kojim su uspostavlјena partnerstva između škola u Srbiji, Velikoj Britaniji i drugih škola širom sveta. Kroz ova partnerstva škole uklјučene u projekat su imale priliku da dobiju sliku o međunarodnoj dimenziji obrazovanja, pobolјšaju znanje i razumevanje o drugim kulturama i da se pripreme za život i rad kao globalni građani. Učenici su imali priliku da kroz saradnju sa vršnjacima iz drugih zajednica i kultura steknu nova i zanimlјiva znanja. Fokus u ovoj saradnji je stavlјen na razumevanje različitosti i razvoj ličnih veština koje su potrebne mladima da postanu građani sveta.


Naši partneri:
Litherland High School, Merseyside, iz Ujedinjenog Kralјevstva,
Gymnasium Galileo School, Bratislava, iz Slovačke, i
Landesgymnasium Latina August Hermann Francke, Halle, iz Nemačke.

Svi vidlјivi rezultati projekta su prikazani na: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p46656/home
Više o projektu možete pročitati na sajtu Britanskog saveta: http://www.britishcouncil.org/serbia-projects-connecting_classrooms-2.htm

Connecting Classrooms partnerstva su podržana od strane Ministarstva prosvete Republike Srbije i Pokrajinskog sekreterijata za obrazovanje.

BBC News School Report

U okviru BBC News School Report projekta, učenici Karlovačke gimnazije su imali priliku da prođu obuku i da, zajedno sa učenicima iz škole u Liverpulu, pišu izveštaje, prave audio i video zapise i obaveštavaju svoje vršnjake u vezi sa novostima iz škole, zemlјe i inostranstva.

Više o projektu i našim aktivnostima možete pronaći na: www.bbc.co.uk/schoolreport i

https://sites.google.com/site/karlgimn1/aktivnosti/bbc-news-school-report

 

e-Twinning A.B.C: Active Book Club

e-Twinning je internet portal koji povezuje zaposlene u školskim i predškolskim institucijama širom Evrope.

A.B.C: Active Book Club ima za cilj kreiranje međunarodnog kluba ljubitelja knjiga i povezivanje učenika i profesora iz različitih zemalja (Grčke, Srbije, Belg"ije, Švedske, Jermenije, Bugarske i Turske).  

Danijela Pop-Jovanov, profesor engleskog jezika

 

Rođena sam u Novom Sadu. Osnovne i master studije završila na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, Odsek anglistika. Masterska teza (Raising Intercultural Awareness in Secondary Schools in Serbia) zasniva se na jednoj od interkulturnih radionica za učenike Karlovačke gimnazije koju sam uspešno sprovela za vreme rada na projektu povezivanja škola u Evropi. Titulu međunarodnog mastera iz oblasti obrazovnih politika i liderstva stekla sam na East China Normal University, u Šangaju, NR Kina 2014. godine. Fokus grupu za mastersku tezu (Professional Development of Foreign Language Teachers in the Republic of Serbia: Case Study of Karlovačka gimnazija) ovog puta su činili profesori stranih jezika Karlovačke gimnazije.    

Koautor sam članka “Intercultural Competence of Pre-service Teachers" u okviru Multicultural Education: From Theory to Practice, u izdanju Cambridge Scholars Publishing (2013).

U svom radu povezujem mnoge oblasti -   jezik i kulturu, kulturnu različitost, interkulturnu komunikaciju, međunarodnu saradnju, pisanje projekata i upravljanje istim, kao i planiranje, vođenje i evaluaciju edukativnih radionica na temu jezika, kulture i interkulturne komunikacije. Obrazovanje je oduvek bilo osnova za ciljeve koje sam sebi postavila.

Kineska poslovica “Ako čoveku daš ribu, nahranićeš ga za jedan dan; ako ga naučiš da ulovi ribu, nahranićeš ga za ceo život” najbolje karakteriše principe koji me vode i u nastavnim i vannastavnim aktivnostima: podučavanje kao proces kojim se olakšava i vodi proces učenja.  U svetlu društveno-političkih promena, globalizacije i mobilnosti ljudi  smatram da obrazovni sistemi treba da omoguće učenicima da se što brže i fleksibilnije prilagode neprestanim promenama u raznolikim društvenim sredinama, kao i da razvijaju toleranciju, razumevanje, empatiju i lakše prilagođavanje drugim kulturama i jezicima, što se prvenstveno postiže razvijanjem interkulturne kompetenecije.

                                                                                                                               Više o projektima

 

U svim prethodno navedenim projektim učestvovala je profesorica engleskog jezika, Danijela Pop-Jovanov, svakako jedna od najaktivnijih u našoj Gimnaziji kada je reč o internacionalnim projektima. Evo nekih podataka u vezi sa njenim radom: 

 Goran Jovišić, rođen u Kikindi, diplomirao na Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin" u Zrenjaninu 1988. god. i stekao zvanje profesor informatike.

Od 1988. do 1995. godine radi u Gimnaziji „Žarko Zrenjanin“ u Vrbasu kao profesor informatike. Od 1995. godine radi u Karlovačkoj gimnaziji u Sremskim Karlovcima, takođe na mestu profesora informatike.

 

Tehničko-tehnološke promene utiču na sve oblasti života, pa i na stil rada i metode koje koristim u nastavi računarstva i informatike. Trudim se da svoju nastavu proširim i izvan zidova učionice, pomoću raznih oblika neformalnog i informalnog učenja i naravno - elektronskog učenja. Trenutno proučavam metode „elektronskog učenja“ i počinjem da ga usvajam.

 

Kao nastavnik želim da kod svojih učenika razvijem veštine 21. veka, da ih motivišem kao i da kod njih podstaknem odgovornost ka sopstvenom razvoju i celoživotnom učenju. Te veštine se ogledaju u međusobnoj komunikaciji, saradnji, razvijanju kritičkog mišlјenja i kreativnosti. Verujem da mogu pomoći svojim učenicima da postignu svoj optimalni potencijal. Smatram da sposobnost za učenje predstavlјa najvažniji razvitak naše vrste koju treba negovati. 

Podstičem učenike da samostalno rade, dolaze do otkrića i zaklјučaka. Ohrabrujem ih. Podstičem ih da koriste internet u svrhu učenja i istraživanja; preporučujem korisne sajtove i dodatnu literaturu.

Pratim rad i razvoj kako odelјenja u celini, tako i učenika pojedinaca. Zavisno od sastava i mogućnosti odelјenja prilagođavam pristup i način rada.

Postavlјam ostvarive cilјeve. Trudim se da učenici sami postanu svesni svojih mogućnosti, potencijala kojim raspolažu, te da i sami prate ostvareni napredak. Svaki sledeći cilј treba da bude za korak ispred trenutnog stanja.

Trudim se da stvorim prijatnu, radnu atmosferu u odelјenju, da učenike vodim i usmeravam. Dajem realne, interesantne, životne primere. Učenici uvek mogu da iznesu svoje mišlјenje.

 

Član sam  više strukovnih organizacija iz zemlјe i sveta:

- Jedan od osnivača Udruženje profesora informatike Srbije, trenutno predsednik udruženja;

- ACM,  Association for Computer Machinery for K-12 computer science education, Nјujork, SAD;

- Internet Society IOC, Ženeva;

- CSTA, Computer science teacher association, Nјujork, SAD;

- European Mathematical Society, Helsinki, Finska;

- Društvo informatičara Srbije, Beograd.

Sarađujem sa ostalim profesorima u školi i nenastavnim kadrom i roditelјima. Ukazujem na značaj i „moć“ znanja, vrednog i redovnog rada, značaj obrazovanja uopšte. Trudim se da kod učenika razvijem lјubav prema informacionim tehnologijama, čije im je poznavanje neophodno za buduće školovanje i zaposlenje.

     Preokupacije kao i motivacija su mi edukacija roditelјa i učenika na prevenciji nasilјa putem interneta, istraživački radovi na ovu temu, prikuplјanje i prezentacija široj javnosti pravne regulative i legislative na navedenu temu. Osim ovoga spremnost za rad u timu, kreiranje online škole za učenike i nastavnike na temu „Primena slobodnog i licenciranog softvera u nastavi“.

Uređujem i vodim dva sajta http://upissrbije.edu.rs/  i http://slobodansoftverzaskole.org/

 

Autor sam nekoliko programa stručnog usavršavanja nastavnika i stručnih saradnika, u kontinuitetu, od 2003. godine. Učestvovao sam i dalјe aktivno učestvujem u desetinama projekata u okviru naše školu i Udruženja profesora informatike.

Bio sam član radne grupe za ocenu kvaliteta udžbenika pri Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja. Učestvovao sam kao recezent u izdanju četiri udžbenika i knjige koji se koriste u nastavi računarstva i informatike.

 

Član sam dve komisije u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja na pozicijama:

1. Stručni spolјni saradnik za davanje stručne ocene kvaliteta rukopisa udžbenika i praćenje i vrednovanje rezultata korišćenja udžbenika u obrazovno-vaspitnom radu;

2. Stručni spolјni saradnik za pripremu predloga normativa o bližim uslovima u pogledu prostora, opreme i nastavnih sredstava za osnovne i srednje škole.

 

Detalјi iz moje biografije su dati u pdf dokumentu.

 

"Kao nastavnik želim da kod svojih učenika razvijem veštine 21. veka, da ih motivišem kao i da kod njih podstaknem odgovornost ka sopstvenom učenju i celoživotnom učenju. Te veštine se ogledaju u međusobnoj komunikaciji, saradnji, razvijanju kritičkog mišlјenja i kreativnosti. Verujem da mogu pomoći svojim učenicima da postignu svoj optimalni potencijal. Smatram da sposobnost za učenje predstavlјa najvažniji razvitak naše vrste koju treba negovati. "

Jedan od profesora Karlovačke gimnazije koji sa svojim učenicima učestvuje u različitim seminarima i projektima je svakako i informatičar Goran Jovišić, koji je sa nama podelio svoju filozofiju rada:

bottom of page