top of page
Trupa Shuttlecoq

Profesor engleskog jezika, Milan Đurišić, zaslužan je što je "Trupa Shuttlecoq" aktivna dvadesetak godina. U njoj nastupaju sadašnji i bivši učenici Karlovačke gimnazije, kao i učenici nekih drugih novosadskih škola. Trupa igra sopstvene tekstove, a izvodi i Šekspirova dela na engleskom jeziku ("Twelfth Night", "Midsummer Night's Dream"). Sa predstavom "The Belle of Snodland" je nastupala i na  inostranim festivalima i bila nagrađivana. Trenutno postavlja "Hamleta", a premijera je planirana za decembar ove godine.

 

LOVE HUNTER

Nemanja Bala, filmski režiser  iz SAD-a, 1997. godine je maturirao u Karlovačkoj gimnaziji da bi iste godine dobio tenisku stipendiju za studije u SAD. Godine  2001. diplomira na University of Hartford, Connecticut, a postdisplomske studije iz režije završava 2006. na Columbia University, New York. Nakon studija radi i živi u Nju Jorku kao "indie filmmaker" i montažer. Njegov prvi dugometražni film "Love Hunter" vezan je za još jednog kreativnog bivšeg karlovačkog đaka. To je muzičar Milan Mumin, koji je i protagonist navedenog filma koji je premijeru imao na prestižnom Warsaw film Festival 2013. godine. Trejler i više informacija o filmu, koji je dobio sjajne kritike u američkim medijima i u Evropi, možete pogledati na: www.lovehunterfilm.com

 

Nemanja trenutno živi u Los Anđelesu sa suprugom i ćerkom, i priprema svoj sledeći film.

 

Epistolu iz Norveške poslala je Milana Šarac, bivša učenica Karlovačke gimnazije koja je svoje školovanje nastavila u Norveškoj.

 

U Norvešku sam se preselila 2008. godine. Prvo sam radila kao au pair za jednu porodicu. Oni su me od samog početka doživljavali kao člana svoje porodice i uz njih sam naučila da govorim norveški jezik. Još uvek se viđam sa njima i čujem, i osećam se kao deo njihove porodice.

Nakon toga sam se preselila u Oslo i počela da studiram. Fenomenalno je studirati u Norveškoj - sam biraš predmete, studije su besplatne, učestvuješ u različitim debatama, pišeš akadamske tekstove i sam biraš na koja predavanja želis da ideš.
Za vreme studiranja radila sam razne poslove i to mi je omogućilo da upoznam norveški sistem, upoznam ljude iz mnogih drugih kultura i zaradim prilično dobro za studentske standarde. Poslovi su mi omogućili da dosta putujem. Bila sam u Aziji, Americi, po Evropi...
Trenutno radim u vrtiću jer želim da nastavim da studiram i budem "učiteljica u vrtiću", kako se to ovde zove. Da, ovde se može istovremeno i raditi i studirati. Najbolje od svega je to što za studiranje godine nisu bitne, što čovek može da se edukuje koliko želi i što su besplatne.
Čim sam došla u Norvešku, uključila sam se u odbojkaški savez i nastavila svoju karijeru kao sudija. Nakon 5 godina, postala sam nacionalni sudija i sad sudim na najvišem rangu u Norveškoj. Odbojka mi je omogućila da dosta putujem po Norveškoj i upoznam razne gradove.
Norveška je predivna zemlja sa mnogo mogućnosti. Bitno je znati šta želiš i može se u svemu uspeti. Nekad treba više vremena, nekad manje, ali uvek se može doći do ostvarenja onoga na šta se čovek odluči.
Evo nekoliko fotografija. Prva je iz mestašca po imenu Kolås. Udaljeno je pola sata od Osla. Druga predstavlja pogled iz našeg stana. Poslednje su iz najlepšeg, po mom mišljenju, dela Norveške.
Veliki pozdrav iz Norveške,

 

od Milane Šarac

NORVEŠKA EPISTOLA
PISMO IZ BERLINA

EMILIJA GAGRČIN je bila jedna od najboljih đaka svoje generacije. Školovanje je, nakon što je maturirala u Karlovačkoj gimnaziji, nastavila u Berlinu. Evo šta o sebi za Reci_Karlovačka projekat kaže Emilija:

"Od 2011. do 2014. godine sam bila na bečelor studijama u oblasti medija, političkih nauka i antropologije, a od 2014. godine studiram master pod nazivom Mediji i politička komunikacija (Freie Universität Berlin). Od 2012. godine radim kao asistent u nastavi kod prof. Martina Emmer-a. Školske 2012. i 2013. sam radila u projektnom timu za internacionalni filmski festival na mom fakultetu i bila referent za strane studente u General Students' Committee mog univerziteta.  Na fakutetu se bavim istraživanjem u vezi sa popularnom kulturom i pokušavam da stavim fokus na Srbiju. Godine 2013. sam dobila nagradu od DAAD-a za najboljeg stranog studenta na mom univerzitetu.

Bila sam i stipendista Kölner Gymnasial-und stifungsfonds za vreme osnovnih studija, a sada sam stipendista Heinrich Böll fondacije.

Takođe, volonterski sam trener za European Federation for Intercultural Learning (http://www.efil.afs.org/), u oblasti interkulturnog učenja, aktivnog i evropskog građanstva, gender & diversity, i critical media perspectives. Član sam njihovog training & intercultural advisory body (http://www.efil.afs.org/about-efil/key-contacts/TICLAB/). Trenutno sam koordinator završnog kampa programa za razmenu učenika koji se zove European Citizenship Trimester Program (http://www.ectp.eu/site/), koji se održava u Briselu, u decembru, na kom učestvuje 250 đaka. Radim i na organizaciji kampa za volontere (Changing identities and How we deal with it within AFS), koji će se održati sledeće godine u Poljskoj. 

 

Nalazim se na Erazmo razmeni u Lisabonu, na Universidade nova de Lisboa.

 

 

Oduvjek sam želјela da se bavim filosofijom. Karlovačka gimnazija i njeni profesori su mi tu želјu potkrijepili svojom erudicijom i otvorenošću za sve novo, širinom pogleda i bogatstvom ideja.

U znanosti je važno krenuti od osnove, od samog početka. Tako sam i ja odlučila da svoje­ studije filosofije započnem u Atini. U tome mi je pomogla stipendija Ministarstva spolјnih poslova Grčke. Ako zaista poželite da studirate  na Atinskom Kapodistrijskom univerzitetu, možete potražiti stipendije u ambasadi Grčke u Beogradu, kao i u Fondacijama Onazis i IKY. Ljudi su ovdje predustretlјivi i topli i neće vam biti problem da se prilagodite u novoj sredini.

Za nekog ko se bavi filosofijom,  Atina je škola filosofije pod vedrim nebom. Tu su lokaliteti Platonove Akademije, Aristotelovog Liceja, Areios Pagos, stijenje sa koga je propovjedao Apostol Pavle uvijek sumnjičavim Atinjanima,  lokaliteti i hramovi iz perioda pozne Vizantije, a sve to prožeto metežnim duhom moderne metropole i konfuznog duha postmoderne. Nevjerovatan je osjećaj posjetiti atinsku Agoru, koje je proslavilo Sokrata, zatim atinsku Pniku, mjesto u podnožju Akropolјa gdje su vođene prve polemike, tu je Perikle držao svoje govore, Temistokle jačao temelјe atinske demokratije, a Demosten, pobjedivši svoju urođenu sramežlјivost i govorne mane, prikazao svoju retorsku vještinu.  To je uvijek nova inspiracija za dalјa istraživanja. To me je ponukalo da nastavim sa postdiplomskim iz oblasti Aristotelove metafizike. Trenutno dovršavam doktorsku disertaciju i uporedo sa tim, bavim se prevođenjem naučnih članaka iz filosofije i istorije.

Svake godine u Atini se održavaju međunarodni simpoziji iz filosofije. Ako poželite da spojite ugodno sa korisnim, pridružite nam se. Slijedeće, 2016. godine, Međunarodna asocijacija za grčku filosofiju organizuje simpozij posvećen Aristotelu.

 

                                                                                                                                                                Ivana Petrović Hristopulu

                                                                                                                                                                 Atina

Pozdrav iz Grčke
bottom of page